wczytywanie

21 października 2019

Ach ten plastik, czyli słów kilka o recyklingu tworzyw sztucznych

Czy całkowita rezygnacja z plastiku jest możliwa? Chyba nie. Z tworzyw sztucznych zrobione są przecież nie tylko butelki, opakowania czy woreczki foliowe, ale też niezliczona ilość sprzętu technicznego, narzędzia, samochody, samoloty… Bez końca można by wyliczać rzeczy, które są zrobione z plastiku w całości lub częściowo.

Mamy jednak coś takiego, jak recykling tworzyw sztucznych, który umożliwia ponowne przetwarzanie plastiku. I choć nie wszystkie rodzaje tworzyw można odzyskiwać w nieskończoność, to stosując recykling można w znacznym stopniu ograniczyć produkcję nowego plastiku.

Recykling tworzyw sztucznych przeprowadzany jest różnymi metodami i z wykorzystaniem różnych technologii. Nie to jednak powinno być najważniejsze. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że ze zużytych butelek PET może powstać kolejna butelka lub bluza z polaru. To doda nam motywacji, aby wyrzucać plastik do odpowiednich pojemników.

Do powtórnego przetwarzania w szczególności nadają się przedmioty dobrze nam znane, takie jak: butelki, pojemniki, wszelkie opakowania, skrzynki oraz folie. Róbmy wszystko, aby rzeczy te miały szansę trafić do skupów, sortowni tworzyw sztucznych i w dalszej kolejności zostać poddane recyklingowi.

Być może wrócą do nas w postaci nowej butelki do napoju lub butelki do chemii gospodarczej albo ciepłej bluzy? Będą kolejną doniczką, ławeczką w parku, zabawką, ramą okienną z PCV, sztachetą z ogrodzenia, kolejnym workiem na śmieci, słupkiem, ekranem przeciwhałasowym… Czymkolwiek, byle nie kolejnym śmieciem na wysypisku, w lesie, w rzece czy w ocenie.

Komentarze: 0

Powiązane artykuły