wczytywanie

21 października 2019

Dlaczego recykling jest ważny dla środowiska?

Czy segregowanie i przetwarzanie odpadów jest potrzebne? Czy to coś daje? Czy coś zmienia? Choć wiele osób widzi sens w recyklingu, są też tacy, którzy pozostają sceptycznie nastawieni do tej metody ochrony środowiska. Przypominamy trzy podstawowe powody, dla których warto prowadzić recykling.

Na co dzień korzystamy z rzeczy zrobionych z tworzyw, które można ponownie wykorzystać. Papierowe opakowania, plastikowe lub szklane butelki, słoiczki, puszki – gdy nie są nam już potrzebne, nie powinniśmy ich tak po prostu wyrzucać. To nie są zwykłe śmieci. To surowce, które można odzyskać w procesie recyklingu. Powstają z nich potem kolejne przedmioty: ubrania, narzędzia, opakowania, meble.
Warto o tym pamiętać i mówić wszystkim, którzy jeszcze tego nie wiedzą lub nie przywiązują wagi do takich informacji.

My zaczynamy już dzisiaj! W artykułach z cyklu EKO będziemy pisać o potrzebie i sposobach ochrony przyrody.
Chcemy poruszać tematy związane z ekologią. Nie dlatego, że jest to modne i chwytliwe, ale dlatego, że jest to bardzo potrzebne. Ochrona przyrody, jej naturalnych zasobów to nasza wspólna sprawa. Mamy zamiar przypominać oczywiste prawdy na ten temat. Chcemy też razem z konsumentami poznawać i zgłębiać nowe rozwiązania technologiczne, trendy i działania proekologiczne, takie jak na przykład ruch zero waste czy #MamToZOdzysku”.

Na początek przypominamy, że odzyskiwanie surowców z odpadów jest ważne dla środowiska naturalnego.


Oto trzy podstawowe argumenty, przemawiające za tym, że recykling to dobra metoda ochrony przyrody!

  1. Ochrona surowców naturalnych – między innymi tych, z których powstaje szkło (piasek kwarcowy), aluminium (rudy boksytu), tworzywa sztuczne (ropa naftowa), papier (drzewa). Szkło i aluminium można poddawać recyklingowi właściwie bez końca. Tworzywa sztuczne także można ponownie wykorzystywać i uzyskiwać z nich albo energię albo surowiec wtórny (który następnie może być wykorzystany np. do produkcji odzieży). Z makulatury może powstać nowy papier, nowe opakowania i wiele innych rzeczy.
  2. Zmniejszenie liczby wysypisk i ogólnej ilości śmieci. Składowanie odpadów nie pozostaje obojętne dla środowiska – zanieczyszcza je i zmienia. Natomiast rekultywacja obszarów, na których się znajdują, jest bardzo kosztowna i długotrwała.
  3. Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby. Produkcja na bazie surowców wtórnych zużywa mniej wody, mniej energii i tworzy mniej zanieczyszczeń. Ponadto pozyskiwanie niektórych materiałów w procesie recyklingu jest korzystniejsze niż pozyskiwanie ich ze złóż naturalnych. Dotyczy to na przykład aluminium – recykling w porównaniu z produkcją z rud boksytu pozwala ograniczyć zanieczyszczeni wody o 97%.

Komentarze: 0

Powiązane artykuły