wczytywanie

21 października 2019

Zimno, zimniej – najważniejsze zasady mrożenia jedzenia

Zamrażanie jest jedną z najlepszych metod przechowywania żywności. W przypadku warzyw i owoców jest zdecydowanie lepsze niż suszenie czy konserwowanie. Głównie dlatego, że najlepiej chroni je przed utratą cennych witamin. Chętnie więc mrozimy produkty roślinne, a także chleb, mięso, ryby, sery czy nawet zupy. Czy można mrozić każdą żywność? Jak długo i w czym należy przechowywać jedzenie w zamrażarce?

Zamrożone owoce i warzywa – w porównaniu z innymi rodzajami przetworów, np. wekami – zachowują większość składników odżywczych. Dlatego przygotowywanie posiłków na bazie mrożonek jest szczególnie zalecane, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, gdy brakuje świeżych owoców i warzyw.

Poza tym mrożenie to dobry sposób na to, aby nie marnować i nie wyrzucać jedzenia. Większość produktów – świeżych lub przetworzonych – możemy przechowywać w zamrażalniku nawet przez kilkanaście tygodni. Musimy jednak pamiętać, że:

Pamiętaj! Nigdy nie mrozimy ponownie rozmrożonych produktów. Nie należy tego robić, nie dlatego, że jedzenie traci walory smakowe. W takich artykułach mogą rozwijać się drobnoustroje. Jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Komentarze: 0

Powiązane artykuły