Ach ten plastik, czyli słów kilka o recyklingu tworzyw sztucznych
Czy całkowita rezygnacja z plastiku jest możliwa? Chyba nie. Z tworzyw sztucznych zrobione są przecież nie tylko butelki, opakowania czy woreczki foliowe, ale też niezliczona ilość sprzętu technicznego, narzędzia, samochody, samoloty… Bez końca można by wyliczać rzeczy, które są wykonane z plastiku w całości lub częściowo. Na szczęście istnieje recykling tworzyw sztucznych. Jak to działa?
Segregacja śmieci dziś
O tym, że warto segregować śmieci słyszał prawie każdy. Od 1 lipca 2017 r. w Polsce wprowadzono nowy Jednolity System Segregowania Odpadów (JSSO). W efekcie odpady komunalne możemy umieszczać w kontenerach na:
- metale i tworzywa sztuczne (żółty pojemnik),
- papier (niebieski pojemnik),
- opakowania szklane (zielony lub biały pojemnik),
- odpady biodegradowalne (brązowy pojemnik),
- odpady zmieszane.
Stąd już tylko krok do recyklingu i ponownego wykorzystania śmieci. Zobaczcie, jak to robi Paclan:
Utylizacja niesie wiele korzyści zarówno dla ludzi, jak i naszej planety – więcej o tym, dlaczego warto przetwarzać odpady, dowiecie się z naszego artykułu: Dlaczego recykling jest ważny dla środowiska?
Recykling tworzyw sztucznych
Odpady plastikowe uznaje się za szczególnie niebezpieczne dla planety, ponieważ mogą się rozkładać przez kilka tysięcy lat, a przy tym uwalniać trujące związki. Na szczęście przetwarzanie odpadów pozwala na ponowne wykorzystanie tego surowca. Choć nie wszystkie rodzaje tworzyw można odzyskiwać w nieskończoność, to stosując utylizację, w znaczny sposób ograniczamy produkcję nowego plastiku.
Zastanawiając się, czy wrzucić śmieci do odpowiedniego kosza, warto pamiętać o tym, że cel jest szczytny, a sam proces niesie wymierne korzyści. Jakie? Ze zużytych butelek PET może powstać kolejna rzecz. Na przykład butelka, bluza z polaru czy ściereczka z mikrofibry. Tę ostatnią znajdziemy w proekologicznej linii produktów do domu – Paclan For Nature.
Plastik – co nadaje się do powtórnego przetworzenia?
Do żółtego pojemnika na plastik oraz metal możemy wrzucić:
- zgniecione plastikowe butelki,
- pojemniki po kosmetykach i produktach chemii gospodarczej,
- torebki foliowe i reklamówki,
- wszelkie opakowania po produktach spożywczych,
- plastikowe koszyki po owocach.
Róbmy wszystko, aby plastikowe rzeczy miały szansę trafić do skupów, sortowni tworzyw sztucznych i w dalszej kolejności zostać poddane recyklingowi. Być może wrócą do nas w postaci nowej butelki do napoju lub butelki do chemii gospodarczej albo ciepłej bluzy? Będą kolejną doniczką czy zabawką. Czymkolwiek, byle nie kolejnym śmieciem na wysypisku czy w przydrożnym rowie.
Komentarze: 0