Dlaczego recykling jest ważny dla środowiska?
Czy segregowanie i przetwarzanie odpadów jest potrzebne? Czy to coś daje i zmienia na lepsze? Choć wiele osób widzi sens w recyklingu odpadów, są też tacy, którzy pozostają sceptycznie nastawieni do tej metody ochrony środowiska. Przypominamy trzy podstawowe powody, dla których warto prowadzić recykling.
Recykling daje drugie życie
Na co dzień korzystamy z rzeczy zrobionych z tworzyw, które można ponownie wykorzystać. Papierowe opakowania, plastikowe lub szklane butelki, słoiczki i puszki to nie są zwykłe śmieci… To surowce, które można ponownie wykorzystać, odzyskując w procesie recyklingu. Powstają z nich kolejne przedmioty: ubrania, narzędzia, opakowania czy meble. Warto o tym pamiętać i przypominać tym, którzy tego nie wiedzą lub nie przywiązują wagi do takich informacji.
My zaczynamy już dzisiaj! W artykułach z cyklu EKO będziemy pisać o potrzebie i sposobach ochrony przyrody. Chcemy poruszać tematy związane z ekologią, bo ochrona przyrody i jej naturalnych zasobów to nasza wspólna sprawa. Mamy zamiar przypominać te oczywiste i mniej oczywiste prawdy na ten temat. Chcemy też razem z Wami poznawać i zgłębiać nowe rozwiązania technologiczne, trendy i działania proekologiczne, takie jak na przykład ruch zero waste czy #MamToZOdzysku.
Jakie korzyści niesie segregacja i recykling odpadów?
Oto trzy podstawowe argumenty mówiące o tym, że recykling korzystnie wpływa na środowisko naturalne:
1. Ochrona surowców naturalnych – między innymi tych, z których powstaje szkło (piasek kwarcowy), aluminium (rudy boksytu), tworzywa sztuczne (ropa naftowa), papier (drzewa). Szkło i aluminium można poddawać recyklingowi właściwie bez końca. Tworzywa sztuczne także można ponownie wykorzystywać i uzyskiwać z nich albo energię albo surowiec wtórny (który następnie może być wykorzystany np. do produkcji odzieży). Z makulatury może powstać nowy papier, nowe opakowania i wiele innych rzeczy.
2. Zmniejszenie liczby wysypisk i ogólnej ilości śmieci. Składowanie odpadów nie pozostaje obojętne dla środowiska – zanieczyszcza je i zmienia. Natomiast rekultywacja obszarów, na których się znajdują, jest bardzo kosztowna i długotrwała.
3. Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby. Produkcja na bazie surowców wtórnych zużywa mniej wody, energii i tworzy mniej zanieczyszczeń. Ponadto pozyskiwanie niektórych materiałów w procesie recyklingu jest korzystniejsze niż w przypadku złóż naturalnych. Dotyczy to na przykład aluminium – recykling w porównaniu z produkcją z rud boksytu pozwala ograniczyć zanieczyszczeni wody o 97%.
Ciekawostka
Co nadaje się do powtórnego wykorzystania?
Szkło (butelki, słoiki, szklane pojemniki po kosmetykach), papier (gazety, papier biurowy, kartony, tektura), plastik (puste butelki typu PET, opakowania i pojemniki z tworzyw sztucznych, torebki foliowe, nakrętki), metal
(puszki po napojach, folie kuchenne).
Segregacja opadów to pierwszy krok, aby dać śmieciom drugie życie. Co jeszcze możemy zrobić, aby żyć ekologicznie? Sprawdźcie nasz poradnik! >>>
Komentarze: 0