Jak być bardziej eko na co dzień
Ekologiczne życie – to brzmi dumnie. Od czego jednak zacząć bycie w zgodzie z naturą? Okazuje się, że nie trzeba wywracać wszystkiego do góry nogami i wprowadzać drastycznych nowości – zasada małych kroków to najlepszy sposób. Zacznij od zmiany własnych przyzwyczajeń i nawyków na te, które będą służyły środowisku naturalnemu. Podpowiadamy, jak być bardziej eko na co dzień!
„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie” – mówił Mahatma Gandhi. Jeśli chcesz globalnej ochrony przyrody, spróbuj sam już dzisiaj żyć bardziej ekologicznie. Zmień dotychczasowe nawyki na dobre przyzwyczajenia. Oto nasz sposoby:
1. Segreguj śmieci
Segregacja śmieci to podstawa, dlatego zacznij ją praktykować w swoim domu. Jeśli masz miejsce, spróbuj selekcjonować śmieci od razu, rozdzielając je na: zmieszane, papier, plastik, szkło. Jeśli z wolnym miejscem jest krucho, postaw pod zlewem choćby 2 kubełki: jeden na śmieci mokre, a drugi na odpady suche typu: plastik, papier, szkło – potem rozdzielisz je do odpowiednich kontenerów. Edukuj siebie i domowników, jakie odpady do jakiego pojemnika wrzucać. Jeśli masz ogródek, pomyśl o kompostowniku – to dobry pomysł na wykorzystanie odpadów organicznych. Przydadzą Ci się papierowe worki na BIO odpady z nowej linii Paclan For Nature – zostały wykonane w 100% z naturalnej masy papierowej pochodzącej z recyklingu, są także kompostowalne. O tym, dlaczego recykling jest ważny dla środowiska, przeczytasz tutaj.
2. Oszczędzaj energię
Można to robić na wiele sposobów – od gaszenia światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, przez wymianę żarówek na energooszczędne, po niepozostawianie urządzeń w trybie czuwania (na „stand by’u”). Zminimalizujesz zużycie prądu (czyli w polskich warunkach spalanie węgla) również przez:
- niepozostawianie ładowarek w kontakcie,
- ograniczenie koszenia przydomowych trawników,
- rzadsze korzystanie z windy na rzecz częstszego chodzenia po schodach,
- zagotowywanie wody tylko w takiej ilości, jakiej akurat potrzebujesz,
- zakup energooszczędnych pralek, lodówek, kuchenek elektrycznych.
3. Oszczędzaj wodę
To naprawdę deficytowy produkt i warto rozsądnie z niego korzystać. Oto nasze sposoby na zmniejszenie zużycia wody:
- ogranicz kąpiele w wannie,
- zakręcaj wodę podczas mycia zębów i golenia,
- wodę z wycierania podłóg (bez detergentów) używaj do podlewania roślin na balkonie lub w ogrodzie,
- spuszczaj wodę w sedesie, używając mniejszego dozownika,
- nie myj talerzy i kubków pod bieżącą wodą,
- pij wodę z kranu – wystarczy ją przefiltrować, jeśli nie masz pewności co do jej jakości,
- wychodząc, zabieraj wodę/herbatę/kawę w swoim bidonie lub butelce.
4. Kupuj świadomie i nie marnuj jedzenia
Konsumpcjonizm doprowadził do tego, że kupujemy często pod wpływem emocji i gromadzimy więcej, niż jest nam potrzebne. Z pomocą przychodzi filozofia less waste, która uczy, jak ograniczyć ilość produkowanych odpadów do minimum przez odpowiednie decyzje zakupowe i wykorzystanie resztek. Jeśli chcesz prowadzić bardziej ekologiczne życie:
- kupuj w sposób przemyślany i tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz (dotyczy to przede wszystkim żywności),
- wybieraj lokalne produkty oraz sezonowe owoce i warzywa,
- nie korzystaj z cienkich jednorazówek przy zakupie warzyw i owoców,
- chodź na zakupy z własną torbą, a po jedzenie „na wynos” z własnym pojemnikiem,
- wybieraj produkty zrobione z surowców pochodzących z recyklingu – np. artykuły gospodarstwa domowego z linii For Nature Paclan,
- korzystaj z rzeczy z drugiej ręki – np. odzieży z second handów.
5. Ogranicz jazdę autem
Zanim wsiądziesz do auta, aby dojechać do pracy lub znajomych, aby pojechać w dalszą podróż, zastanów się czy nie możesz: po prostu pójść pieszo, pojechać komunikacją miejską, pojechać rowerem albo pociągiem. A jeśli już jedziesz autem, to może zabierzesz kogoś ze sobą?
I pamiętaj, wielkie sprawy zaczynają się od małych rzeczy. Ekologiczne życie też! 🙂