Zimno, zimniej – najważniejsze zasady mrożenia jedzenia
Mrożenie jest jedną z najlepszych metod przechowywania żywności, a w przypadku warzyw i owoców jest zdecydowanie lepsze niż suszenie czy konserwowanie. Głównie dlatego, że najlepiej chroni je przed utratą cennych witamin. Chętnie mrozimy produkty roślinne, a także chleb, mięso, ryby, sery czy nawet zupy. Czy można mrozić każdą żywność i jak długo można przechowywać jedzenie w zamrażarce? Tego dowiecie się z naszego artykułu!
Dlaczego warto mrozić owoce i warzywa?
Zamrożone owoce i warzywa – w porównaniu z innymi rodzajami przetworów, np. wekami – zachowują większość składników odżywczych. Dlatego przygotowywanie posiłków na bazie mrożonek jest szczególnie zalecane, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, gdy brakuje świeżych owoców i warzyw. Poza tym mrożenie to dobry sposób na to, aby nie marnować i nie wyrzucać jedzenia. Większość produktów – świeżych lub przetworzonych – możemy przechowywać w zamrażalniku nawet przez kilkanaście tygodni.
Mrożenie – podstawowe zasady
1. Są produkty, które nie nadają się do mrożenia
Teoretycznie zamrozić można każdą żywność, tylko że nie wszystko po rozmrożeniu będzie nadawało się do zjedzenia. Z tego względu nie należy zamrażać:
- owoców i warzyw z dużą zawartością wody – cytrusów, winogron, jabłek, arbuza, ogórków, sałaty, pomidorów (po rozmrożeniu nie mają swojej pierwotnej konsystencji) oraz surowych ziemniaków i cebuli (dodatkowo ciemnieją),
- jajek w skorupkach (surowe jajka możemy mrozić po oddzieleniu żółtek od białek) oraz jajek ugotowanych,
- śmietany, jogurtów, majonezu oraz serów twarogowych (rozwarstwiają się).
2. Do mrożenia używamy opakowań lub woreczków trwałych, mrozoodpornych i przeznaczonych do kontaktu z żywnością
Mrożąc żywność w specjalnych woreczkach, zyskujemy miejsce w zamrażarce i nie schładzamy powietrza. Pamiętajmy jednak, aby nie były to zwykłe woreczki, tylko mrozoodporne – takie jak woreczki na mrożonki Freezer bags Paclan. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że mrożone zapasy rozsypią się po zamrażalniku. Używajmy tylko tych przeznaczonych do kontaktu z żywnością, aby mrożenie warzyw, owoców, pieczywa, mięsa, ryb i innych produktów było bezpieczne. Dopasujmy także rozmiar woreczka do wielkości zamrażanej żywności i preferencji smakowych domowników – większą porcję po zamrożeniu będzie trudno podzielić na mniejsze części, a powtórne zamrożenie jest niemożliwe. Pamiętajmy, aby tego nie robić – w takich mrożonkach mogą rozwijać się drobnoustroje.
Poza tym mrożenie to dobry sposób na to, aby nie marnować i nie wyrzucać jedzenia. Większość produktów – świeżych lub przetworzonych – możemy przechowywać w zamrażalniku nawet przez kilkanaście tygodni. Musimy jednak pamiętać, że:
- Są produkty, które nie nadają się do mrożenia. Teoretycznie zamrozić można każdą żywność, tylko że nie wszystko po rozmrożeniu będzie nadawało się do zjedzenia. Z tego względu nie należy zamrażać: owoców i warzyw z dużą zawartością wody – cytrusów, winogron, jabłek, arbuza, ogórków, sałaty, pomidorów (po rozmrożeniu nie mają swojej pierwotnej konsystencji) oraz surowych ziemniaków i cebuli (dodatkowo ciemnieją); jajek w skorupkach (surowe jajka możemy mrozić po oddzieleniu żółtek od białek) oraz jajek ugotowanych; śmietany, jogurtów, majonezu oraz serów twarogowych (rozwarstwiają się).
- Do mrożenia używamy opakowań lub woreczków trwałych, mrozoodpornych i przede wszystkim przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Mrożąc żywność w woreczkach, zyskujemy miejsce w zamrażarce i nie schładzamy powietrza. Pamiętajmy jednak, aby nie były to zwykłe woreczki, tylko specjalne – mrozoodporne (takie jak nasze woreczki na mrożonki freezer bags). W przeciwnym razie może się zdarzyć, że nasze mrożone zapasy rozsypią się po zamrażalniku. Używajmy też tylko tych przeznaczonych do kontaktu z żywnością, wówczas mrożenie warzyw, owoców, pieczywa, mięsa, ryb i innych produktów jest bezpieczne.
- Mrozimy, ale na kilka miesięcy – nie na lata. Dobrze przygotowane mrożonki możemy przechowywać w zamrażarce przez kilka miesięcy – a nawet przez cały rok, jeśli trzymamy je w temperaturze poniżej -18˚C. To optymalna temperatura zamrażania żywności. Mają ją z reguły większe zamrażarki. W tych mniejszych, umieszczonych w niewielkich domowych lodówkach, temperatura zazwyczaj nie spada poniżej – 6˚C. Zwróćmy na to uwagę, ponieważ temperatura mrożenia ma wpływ na to, jak długo możemy przechowywać mrożonki. Z tego też powodu warto mrożone zapasy opisywać. Umieszczać w widocznym miejscu datę przydatności do spożycia lub datę pakowania. Przy czym zamiast karteczek – wkładanych do środka do woreczków – lepiej wybierzmy woreczki na mrożonki, które mają specjalne pole do opisu produktu (jak freezer bags).
Pamiętaj! Nigdy nie mrozimy ponownie rozmrożonych produktów. Nie należy tego robić, nie dlatego, że jedzenie traci walory smakowe. W takich artykułach mogą rozwijać się drobnoustroje. Jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia.
3. Mrozimy, ale na kilka miesięcy – nie na lata
Dobrze przygotowane mrożonki możemy przechowywać w zamrażarce przez kilka miesięcy – a nawet przez cały rok, jeśli trzymamy je w temperaturze poniżej -18˚C. To optymalna temperatura zamrażania żywności. Mają ją z reguły większe zamrażarki. W tych mniejszych, umieszczonych w niewielkich domowych lodówkach, temperatura zazwyczaj nie spada poniżej – 6˚C. Zwróćmy na to uwagę, ponieważ temperatura mrożenia ma wpływ na to, jak długo możemy przechowywać mrożonki. Z tego też powodu warto mrożone zapasy opisywać. Umieszczać w widocznym miejscu datę przydatności do spożycia lub datę pakowania. Przy czym zamiast karteczek – wkładanych do środka do woreczków – lepiej wybierzmy woreczki na mrożonki, które mają specjalne pole do opisu produktu – Freezer bags dają takie możliwości.
Mrożenie to sprytny sposób na różnorodne posiłki i niemarnowanie jedzenia, które nam pozostało. Pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad mrożenia i cieszmy się smakiem warzyw i owoców poza sezonem!
Komentarze: 0